Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego

Każdy, kto marzy o własnym mieszkaniu i zastanawia się nad zaciągnięciem kredytu hipotecznego, kilkakrotnie zastanawiał się nad tym, czy jest możliwe zaciągnięcie kredytu nie posiadając wkładu własnego. Wydawałoby się to wygodnym rozwiązaniem dla osób, które są młode, dopiero na dorobku i nie posiadają jeszcze zbyt dużych oszczędności, aby zainwestować we wkład własny. Niestety rzeczywistość pokazuje, że jest inaczej.

Jakiś czas temu, Komisja Nadzoru Finansowego wprowadziła rekomendację „S”, czyli rozporządzenie, które uniemożliwia zaciągnięcia kredytu hipotecznego, bez wkładu własnego. Pojawia się więc pytanie – czy można jakoś to obejść?

 

Działka, zamiast wkładu własnego

 

Osoby, które chcą pozyskać środki na budowę domu i posiadają już własną działkę, nie muszą martwić się o brak środków, które pokryłyby wkład własny. To właśnie posiadany grunt może być podstawą do uznania go za zabezpieczenie kredytu. Dodatkowo, jeśli na działce zostały już wykonane pierwsze prace budowlane, lub został zmagazynowany materiał budowlany – bank może uznać ich wartość również za część wkładu własnego. Dlatego w takim przypadku warto przedstawić bankowi lub przedstawicielowi kredytowemu wszelkie dokumenty, które świadczą o poniesionych wcześniej kosztach.

 

MdM, jako wsparcie rządowe dla osób starających się o kredyt hipoteczny

 

Mieszkanie Dla Młodych to program rządowy, który miał na celu wspieranie młodych osób oraz aktywizację ich do zakładania rodzin. Osoby starające się o dofinansowanie mieszkania mogły po spełnieniu określonych wymagań pozyskać praktycznie 100% wymaganych środków pokrywających wkład własny. Program rządowy Mieszkanie Dla Młodych w tym roku został wycofany, choć na jego miejsce już pojawiły się nowe propozycje rządu. Osoby aktualnie szukające rozwiązań powinny na bieżąco śledzić zmiany wprowadzane przez nasz rząd.

Minimalny wymagany wkład własny

 

W roku 2018 nic nie zmieniło się w związku z rozporządzeniem wprowadzonym  w 2014 roku – Rekomendacji S – wprowadzonej przez Komisję Nadzoru Finansowego. W związku z tym, na rok 2018 przewiduje się oficjalny minimalny wkład własny na 20% wartości mieszkania. Banki jednak umożliwiają swoim klientom na mniejsze wkłady własne – jednak jest to w pełni zależne od konkretnego banku. Rekomendacja S jasno określa, iż każdy kto chce zaciągnąć kredyt hipoteczny, powinien wnieść 20% wkładu własnego.

 

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego
Rate this post

Tagi: , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *